Mondi, taze ürünleri çiftlikten raflara kadar koruyan ‘Grow&Go’ çözümleri ile sürdürülebilir ambalaj seçeneklerinin kapsamını genişletiyor

Wed, 22. June 2022
Corrugated solutions
Sustainability, Packaging, Fresh food
by Newsroom
 

  • Grow&Go çözümleri; pazara öncülük eden boyut çeşitliliğiyle cazip, tüketici dostu tavalardan ve taşıma paketlerinden paletlenmeye hazır yüklü sevkiyat kutularına kadar ürünlerin çiftlikten raflara ulaştırılması için optimize edilmiş bir ambalaj ürünleri yelpazesidir.
  • Döngüsel ekonomi için tasarlanmış, kolayca geri dönüştürülebilen kâğıttan üretilen tek malzemeli Grow&Go çözümleri, meyve ve sebzeleri istiflenebilir, hijyenik ambalajlarda hasardan koruyarak gıda israfını azaltır.

Ambalaj ve kâğıt alanında küresel bir lider olan Mondi, taze ürünleri korumak ve güvenli, verimli ve rahat bir şekilde çiftlikten raflara ve raftan da evlere ulaştırmak için, amaca uygun bir ambalaj çözümü yelpazesi geliştirdi. Grow&Go, Mondi Oluklu Mukavva Çözümleri’nin taze meyve ve sebze sektörüne yönelik yeni ürün portföyünün ruhunu özetliyor. Ağır yüklü sevkiyatlardan rafta sergilenmek üzere hazırlanan hafif meyve ve sebze seçkilerine kadar her şeyi kapsayan geniş seçenek yelpazesi ile cazip bir alternatif olarak öne çıkıyor.

 
...

Önümüzdeki dönemde küçük porsiyonlu ambalajlara yönelik talepte çok büyük bir artış görülecek. Küçük porsiyonlu ambalajlar, son tüketicinin seçilen ürünü doğrudan raftan, ambalajında ve taze ürünlere hiç el değmeden almasını sağlamak gibi birçok fayda sunuyor. Ayrıca terazi veya poşetlerle uğraşma gerekliliğini ortadan kaldırarak alışveriş deneyimini daha rahat hâle getiriyor ve domates gibi kolayca zarar görebilecek ürünlerin eve kadar hasar görmeden götürülmesini de sağlıyor.

Jan Blankiewicz, Mondi Oluklu Mukavva Çözümleri Ürün İnovasyon Müdürü
 

Bir kiloya kadar ürünler için kolay kullanım, iyi koruma, havalandırma ve görünürlük sunan World Star ödüllü CoralTray, bu ihtiyacı karşılayan çok sayıda Grow&Go çözümünden sadece biri.

Grow&Go çözüm yelpazesi, başta kurulum öncesi düz formu ile sağlanan alan tasarrufu olmak üzere pek çok önemli lojistik avantaj sunuyor. Tüm bu ambalaj seçenekleri hem kurulum ve dolumun ardından rahatlıkla istiflenebiliyor hem de sağlamlığıyla hasar ve israfı önlüyor. Nihai varış noktasına ulaştıktan sonra ise kolayca düzleştirilerek veya katlanarak geri dönüşüme gönderilebiliyor. Avupa’da kağıt geri dönüşümü, kağıt ve karton ambalajların yüzde 83’ünün geri kazanıldığı bir başarı öyküsüdür 1. Grow&Go portföyündeki tüm ürünler de gıda ile temas standartlarına uygun şekilde ve tamamen kağıttan üretiliyor. Yakın tarihli bir yaşam döngüsü değerlendirme çalışması da iklim değişikliği ve kaynak kullanımı dahil olmak üzere 15 yaşam döngüsü etki kategorisinin 10’unda geri dönüştürülebilir oluklu kutuların yeniden kullanılabilir plastik kasalardan daha düşük çevresel etkiye sahip olduğunu gösterdi 2.

 
...

Hem mevzuat hem de son trendler, taze ürünlerde plastik ambalaj kullanımından uzaklaşmayı hızlandırdı. Ürünlerini yalnızca kâğıt, nişasta ve yapıştırıcı kullanılarak üretilmiş, sürdürülebilir ve tamamen geri dönüştürülebilir ambalajlarda almak müşterilere de daha cazip geliyor. Grow&Go çözüm yelpazesinin genellikle sürdürülebilir, suya dayanıklı ve su emici teknolojiyle desteklenen yüksek kaliteli oluklu mukavva kartonu, birçok durumda PE kaplı çözümlere cazip bir alternatif sunuyor.

Tarık Aniba, Mondi Oluklu Mukavva Çözümleri Satış ve Pazarlama Direktörü
 

1) FEFCO. (2022). Recycling vs Reuse for Packaging. https://www.fefco.org/sites/default/files/2022/FEFCO_Visual_Overview_v8.1.pdf 
2) FEFCO: Recycling vs Reuse for Packaging.


Mondi'nin tüm Grow&Go çözümlerini çevrim içi olarak deneyimleyin
https://www.mondigroup.com/growandgo

Görseller
https://images.mondigroup.com/pinaccess/pinaccess.do?pinCode=7u9Z3ZOPGROA

İletişim

Buket Yaman, Senior Communication Manager
Corrugated Packaging
Tel: +90 539 518 26 62
Email: [email protected]

 

Mondi Hakkında

Kâğıt ve ambalaj alanında küresel bir lider olan Mondi, sürdürülebilirlik odağıyla tasarlanmış yenilikçi ambalaj ve kâğıt çözümleri geliştirerek daha iyi bir dünyaya katkıda bulunmaktadır. İşletmemiz orman yönetimi ve selüloz, kâğıt ve plastik film üretiminden, endüstriyel ve tüketici ürünleri için etkin ambalaj çözümlerinin geliştirilmesine ve üretilmesine kadar değer zincirinin tamamına entegre bir şekilde faaliyet göstermektedir. Sürdürülebilirlik, stratejimizin merkezinde yer almakta ve tüm faaliyetlerimizde belirleyici bir rol oynamaktadır. En sürdürülebilir çözümü bulmak amacıyla doğru soruları sorduğumuz müşteri merkezli EcoSolutions yaklaşımımızla sektöre liderlik etmekteyiz. 2021 yılında Mondi'nin cirosu 7,7 milyar Euro, baz alınan FAVÖK’ü ise 1,5 milyar Euro olarak gerçekleşmiştir.

Mondi, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda (MNDI)  premium koteye ve JSE Limited’de (MNP) ikincil koteye sahiptir. FTSE 100 listesinde yer almaktadır ve 2008 yılından beri FTSE4Good Endeks Serisi’ne, 2007 yılından beri ise FTSE/JSE Sorumlu Yatırım Endeksi Serisi’ne dâhildir.